O VIRTUAL MEETING
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do udziału w podsumowującym Virtual Meeting, podczas którego zostanie omówiony przypadek.
Spotkanie odbędzie się w środę, 2 października 2024 roku o godz. 18:30.
KIEROWNIK MERYTORYCZNY
prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski
ETAP I
ETAP II
Etap I — INFORMACJE WSTĘPNE: OPIS PRZYPADKU
Historia choroby 57-letniego pacjenta rozpoczęła się na początku 2022 roku, kiedy to w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej miał wykonane USG jamy brzusznej, w którym uwidoczniono w nerce prawej niejednorodną hyperechogeniczną zmianę ogniskową o średnicy 40 mm.
Pacjenta skierowano na badanie tomografii komputerowej (TK), które potwierdziło obecność w nerce prawej zmiany wzmacniającej się po kontraście o wymiarach 54 × 62 mm. Następnie pacjent został przyjęty do Oddziału Urologii Szpitala Wojskowej Akademii Medycznej, gdzie w czerwcu 2022 roku miał wykonany zabieg nefrektomii radykalnej prawostronnej. Otrzymano rozpoznanie raka z komórek nerkowych i określono zaawansowanie: pT3a pNx.
Po zabiegu pacjenta skierowano do Poradni Chemioterapii Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika, gdzie pozostawał pod obserwacją. W ramach nadzoru w maju 2023 roku u chorego wykonano kontrolne badanie TK, w którym uwidoczniono w górnym polu płuca prawego nieostro zarysowane zagęszczenie guzkowe wielkości 10 mm mogące odpowiadać zmianie przerzutowej lub pozapalnej. W celu ustalenia charakteru zmiany w płucu pogłębiono diagnostykę i we wrześniu 2023 roku wykonano badanie PET-TK z choliną, w którym stwierdzono guzek: segment 9. prawego płuca średnicy 18 mm. We wnioskach z badania sugerowano przerzutowy charakter zmiany, ale też wskazywano na możliwość pozostawienia jej do kontroli w kolejnym badaniu.
Ostatecznie w związku z niejednoznacznym wynikiem badania PET pacjent został zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego — chirurgicznej metastazektomii i w październiku 2023 roku wykonano resekcję klinową zmiany w płucu prawym. W badaniu histopatologicznym opisano fragment miąższu płuca z naciekiem raka gruczołowego jasnokomórkowego, który odpowiadał przerzutowi raka jasnokomórkowego nerki, linia cięcia chirurgicznego była wolna od nacieku raka.
W grudniu wykonano kontrolną tomografię komputerową.
Podczas wizyty kontrolnej:
- W badaniu przedmiotowym: ECOG 0, nadwaga BMI 25,5, poza tym bez odchyleń.
- W badaniu podmiotowym: Zarówno teraz jak i przy rozpoznaniu pierwotnym chory nie zgłaszał żadnych dolegliwości, negował bóle brzucha czy krwiomocz. Nigdy nie palił papierosów, nie miał też innych nałogów.
- Choroby przewlekłe: Nadciśnienie tętnicze.
- Wywiad rodzinny: Bez obciążeń.
- Leki: Telmisartan.
Tomografia komputerowa klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy z kontrastem 07-12-2023
Stan po VATS prawostronnym w zakresie płata dolnego: wokół szwów pooperacyjnych widoczne grubopasmowe, zagęszczenia prawdopodobnie niedodmowo-włókniste pooperacyjne. Przy podstawnie w płucu lewym pasmowate zmiany niedodmowe. Poza tym w obu płucach rozsiane drobnopasmowe zagęszczenia prawdopodobnie pozapalne oraz pęcherze rozedmy wielkości do ok. 31 mm w języczku płuca lewego. Poza tym płuca bez innych istotnych zmian ogniskowych. Tchawica i oskrzela główne drożne. Jamy opłucnowe wolne. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk płucnych niepowiększone. Aorta piersiowa drożna, nieposzerzona. Serce niepowiększone. Wątroba niepowiększona, jednorodna, w segmencie 3 ognisko silnego wzmocnienia kontrastowego w fazie tętniczej badania wielkości ok. 6mm — prawdopodobnie naczyniak kapilarny. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, cienkościenny, bez uwapnionych złogów. Drogi żółciowe wewnątrz- i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Trzustka niepowiększona, niejednorodnie stłuszczała w zakresie głowy, poza tym jednorodna, bez zmian ogniskowych. Przewód trzustkowy nieposzerzony. Śledziona niepowiększona, bez zmian ogniskowych.
Stan po usunięciu nerki prawej — w loży i przy kikucie prawej tętnicy nerkowej pasmowate zagęszczenia prawdopodobnie włókniste. Nerka lewa położona typowo, przeciętnej wielkości i kształtu. Miąższ nerki lewej bez zmian ogniskowych. UKM nerki lewej bez zastoju i uwapnionych złogów. Nadnercza bez zmian ogniskowych. Pęcherz moczowy dobrze wypełniony, bez zmian w świetle i w ścianie. Gruczoł krokowy szerokości ok. 50 mm, dość jednorodny. Pęcherzyki nasienne dość symetryczne. Aorta brzuszna nieposzerzona, wraz z odgałęzieniami, drożna. Drobne zwapnienia miażdżycowe aorty brzusznej. Cech zakrzepicy żylnej w obrębie głównych naczyń żylnych jamy brzusznej i miednicy mniejszej w zakresie możliwym do oceny nie uwidoczniono. Węzły chłonne zaotrzewnowe okołoaortalne, krezkowe niepowiększone. Wolnego płynu w jamie otrzewnej nie uwidoczniono. Bez radiologicznych cech niedrożności i perforacji przewodu pokarmowego. Uchyłki okrężnicy i esicy, bez cech zapalenia. Poza tym ocena pętli jelitowych ograniczona.
Niewielkie esowate skrzywienie i zmiany zwyrodnieniowo-dyskopatyczne kręgosłupa L/S. Zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych i ramiennych. Objęte badaniem kości bez zmian ogniskowych przerzutowych.
Tomografia komputerowa głowy z kontrastem: 19.12.2023
W dwufazowym, kontrastowym badaniu TK głowy mózgowie o prawidłowej strukturze i gęstości bez wyodrębniających się zmian ogniskowych. Nie stwierdza się ewidentnych cech krwawienia śródczaszkowego. Cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego nie uwidoczniono. Układ komorowy przeciętnej szerokości, nieco asymetryczny (L>P), bez przemieszczeń. Kości mózgoczaszki bez zmian pourazowych. Zgrubienie błony śluzowej zatoki klinowej po stronie prawej.
Badania laboratoryjne 04-01-2024
Hematologia
Krwinki białe (WBC): 5,60 ×10´3/µl
Krwinki czerwone (RBC): 5,29 ×10´6/µl
Hemoglobina: 14,5 g/dl
Płytki krwi: 226 × 10´3/µl
% neutrocytów: 57,5% (3,23 × 10^3)
Biochemia podstawowa
Glukoza: 103 mg/dl
Sód: 138 mmol/l
Potas: 4,4 mmol/l
Kreatynina: 1,25 mg/dl GFR wg MDRD: 63 ml/min/1,73 m2
Bilirubina całkowita: 0,70 mg/dl
ALT: 31 U/l
AST: 22 U/l
Fosfataza alkaliczna ALP: 62 U/l
Wapń: 2,35 mmol/l
Albumina: 4,48 g/dl
Hormony
TSH: 1,550 µIU/ml
Tyroksyna wolna FT4: 17,9 pmol/l
Trijodotyronina wolna FT3: 4,2 pmol/l
EKG
Rytm miarowy zatokowy 72/min, p mitrale
KONTAKT
ORGANIZATOR
VM Media Group sp. z o.o.
ul. Świętokrzyska 73, 80–180 Gdańsk
tel.: (58) 320 94 94
faks: (58) 320 94 60
e-mail: viamedica@viamedica.pl
KONTAKT
ORGANIZATOR
VM Media Group sp. z o.o.
ul. Świętokrzyska 73, 80–180 Gdańsk
tel.: (58) 320 94 94
faks: (58) 320 94 60
e-mail: viamedica@viamedica.pl